ویپ VoIP

ویپ VoIP

ویپ VOIP

ویپ VoIP

ویپ یا در اصطلاح انگلیسی آن VoIP (Voice over Internet Protocol) یک فناوری است که از شبکه اینترنت برای ارسال سیگنال‌های صوتی و تبدیل آنها به داده‌های دیجیتال استفاده می نماید و جایگزینی برای ارتباطات سنتی تلفن ‌های آنالوگ می باشد. ویپ  VoIP از پروتکل‌های اینترنت مانند IP برای انتقال صدا استفاده می‌ کند. به عنوان مثال، در ویپ VoIP، صداها به صورت داده های دیجیتالی در بسته‌ های کوچک تبدیل می شود و از طریق شبکه اینترنت ارسال می‌ شوند. در مقابل آن، در سیستم تلفن آنالوگ، صدا به صورت آنالوگ ارسال می‌ گردد.

باید به این نکته توجه نمود که با استفاده از ویپ VoIP، اطلاعات مجموعه به صورت دیجیتال ارسال می‌ شود و امنیت آن باید تأمین گردد. بنابراین، برای حفظ امنیت، می‌ توان از پروتکل ‌های رمزنگاری استفاده کرد و نرم‌ افزارها و سرویس‌ های قابل اعتماد را برای برقراری تماس انتخاب کرد.

ویپ VOIP

ویپ VOIP

ویژگی های ویپ VoIP

با استفاده از ویپ VoIP می‌ توان هزینه‌ های مربوط به تماس ‌های شهری و یا بین المللی و طولانی مدت را به طور قابل توجهی کاهش داد. زیرا تماس ‌ها بر روی شبکه اینترنت، به جای زیرساخت ‌های تلفنی آنالوگ و سیمی انجام می ‌شوند. همچنین ویپ VoIP قابلیت‌ های پیشرفته ‌تری نسبت به تلفن‌ های آنالوگ دارد. می‌ توان از ویژگی‌ هایی مانند انتقال تماس، نگه‌ داشتن تماس، کنفرانس های ویدئویی، انتقال فایل های چند رسانه ای و استفاده از شماره‌های مجازی نام برد. دیگر آنکه ویپ VoIP برای ادغام با سیستم‌ های پیشرفته ای مانند سیستم ‌های CRM (مدیریت ارتباط با مشتری) مناسب است.

از امتیازات دیگر ویپ VoIP در سیستم سانترال تنظیمات تحت وب آن می باشد که به کمک پنجره های مرورگر می توان تماس‌ ها را مدیریت کرده، پنل کاربری آنلاین برای تنظیمات کاربری ایجاد نمود، تماس ها را مانیتورینگ نمود و گزارش ها را در گوشی همراه، تبلت یا وسایل هوشمند دیگر در هر نقطه ای تحلیل و بررسی نمود. همچنین با استفاده از ویپ VoIP در سیستم سانترال، امکان توسعه و گسترش سیستم بسیار آسان تر می‌ شود. در صورت نیاز به افزایش خطوط تلفنی، به راحتی می‌توان خطوط جدید را اضافه کرده و تنظیمات مورد نیاز را به صورت نرم‌ افزاری انجام داد.

دیگر آنکه به عنوان یک فناوری مبتنی بر اینترنت، ویپ VoIP قابلیت استفاده از شماره تلفن همراه و دستگاه‌ های سیار را ممکن می سازد. این به کارکنان اجازه می ‌دهد که در هر کجا که به اینترنت دسترسی داشته باشند و بتوانند ارتباط برقرار کرده و تبادل ارتباط نمایند. این برای دنیای امروز که مشاغل دورکاری جایگاه ویژه ای یافته اند، قابلیت ویژه ای به حساب می آید. با توجه به مزایای فوق، ویپ VoIP به عنوان یک جایگزین مدرن و پیشرفته برای سیستم ‌های تلفن آنالوگ، برای شرکت ها و ادارات متوسط و بزرگ توصیه می شود.

تجهیزات مورد نیاز ویپ VoIP

برای استفاده از ویپ VoIP باید تجهیزات لازم در اختیار مجموعه قرار گیرد که این تجهیزات شامل دستگاه سانترال تحت شبکه یا IPPBX می باشد. این دستگاه سانترال از پروتکل های تحت شبکه مانند IP و SIP پشتیبانی می نماید. علاوه بر آن نیاز به یک فضای ابری برای اشتراک گذاری داده ها و اطلاعات می باشد که در صورت استفاده از از فضای ابری به تجهیزات سخت افزاری کمتری نیاز است و تنظیمات و پیکربندی ها بیشتر به صورت نرم افزاری انجام می گیرد. به جز موارد ذکر شده استفاده از تلفن های دیجیتالی برای برقراری تماس نیز گزینه مناسبی می باشد.

شرکت پاناسونیک در تمامی این موارد محصولات مناسبی را به شرکت ها و سازمان ها ارائه داده است. که از جمله این تجهیزات می توان به سانترال های پشتیبان شبکه مانند KX-NS500 و KX-TDE200  و KX-TDE600  اشاره نمود.

علاوه بر موارد فوق می توان به ابزاری به نام دروازه ویپ (مبدل ویپ) یا در اصطلاح VoIP Gateways اشاره کرد. در سازمان ها و شرکت هایی که از تجهیزات آنالوگ و قدیمی مانند تلفن های آنالوگ استفاده می شود، می توان از این ابزار برای تبدیل آنالوگ به دیجیتال و بالعکس استفاده نمود. این محصول باعث می شود نیازی به ارتقا دادن و به روز رسانی تمام تجهیزات مجموعه نباشد و در هزینه ها صرفه جویی می نماید.

هزینه اجرای سیستم مبتنی بر ویپ VoIP به عوامل متعددی بستگی دارد که تهیه یک دستگاه سانترال که از این سیستم پشتیبانی نماید، نخستین گام می باشد. انتخاب دستگاه باید با توجه به نیاز مجموعه و تعداد خطوط شهری و داخلی، باشد. اینکه چه تعداد گوشی آنالوگ در مجموعه مورد استفاده قرار می گیرد و سایر تجهیزات از چه سرویس هایی پشتیبانی می نمایند، آیا مدیر مجموعه قصد به روز رسانی سایر تجهیزات سخت افزاری مجموعه را نیز دارد یا نه و موارد متعدد دیگر در قیمت پیاده سازی سیستم ویپ VoIP اثرگذار می باشد. ما در این مجموعه خدماتی با کیفیت با بالاترین بهره وری و با استفاده از مرغوب ترین و با دوام ترین تجهیزات در اختیار مجموعه ها قرار می دهیم.